top of page

Göz çevresindeki "İlk" çizgiler, şişkinlikler ve koyu halkalarla nasıl başa çıkarız?

Gençlik, uykusuz geçen sınav ertesi günleri, üniversite mezuniyeti, ilk iş ve tempolu çalışma günleri ile birlikte stres ve uyku eksikliği çoğu zaman cilt problemlerimizi ergenlik döneminden sonra ilk kez, üstelik sadece sivilce değil, matlaşmış ve cansızlaşmış bir cildi yavaş, yavaş oluşturmaya başlar.

Bu yazımızın konusu, göz çevresindeki ilk değişiklikler, nedeni ise göz çevresi derisinin yüz derisinden farklı olması ve ilk çizgilerin bu bölgede görülmesi, sonraki yazılarda diğer çizgilerden de bahsedeceğim.

Düzenli uyku, belki biraz meditasyon yapmaktan başka göz çevresinde oluşmaya başlamış bu farklılaşmayı nasıl sakinleştirebiliriz?

Soğuk Kompres

Buzdolabınızda soğuk kompres yapmak için bir jel dolgulu maskeyi tutmanızı öneririm. Göz bölgesi alevlendiğinde maskeyi dolaptan çıkarın, gözlerinizin üzerine yerleştirin. Şişmiş gözlerle uyandığınızda harika olur.

Su İçmek

Hem sağlık hem de güzellik için su içmek önemlidir. Deri hücreleri, hücreler arası ortamda sıvı tutmazlarsa küçülebilirler; bu da koyu halkaları daha belirgin kılar. Panda göz etkisinden kaçınmak için günde 8 - 10 bardak su içtiğinizden emin olun.

Beslenme

Birçok beslenme uzmanı, pek çok kişi için buğdayın koyu renkli göz çevrelerinin başlıca sorumlusu olduğunu belirtiyor ve "İnsanlar buğday yemeyi bıraktığında, siyah torba sihirli bir şekilde ortadan kaybolur" diye açıklıyor.

Belirgin koyu renkli göz çevresinden muzdaripseniz ve göz çevresi ürünlerinden sonuç alamıyorsanız, diyetinize bakmayı ve hatta bunun bir etkisi olup olmadığını görmek için buğday olmadan yeni bir rutini denemeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca vitamin ve minerallerden yeterli bir beslenme programı cildinizin sağlığı ve güzelliği için gereklidir.

Kafein

Topikal olarak uygulandığında, kafein şişkinliği hafifletir ve mikro sirkülasyonu arttırır. Yorgun gözleri hafifletmek için evde pratik bir çare; kullanılmış soğuk çay poşetlerini göz çevresine doğrudan on dakika kadar uygulamanızdır. Kafein çalışma sihrinin yanı sıra, siyah çaydaki “tanen” göz çevresindeki cildi sıkılaştırır.

Bitkisel bir alternatif olarak, aynı şekilde kullanılan yeşil çay poşetleri de iltihaplanmayı azaltabilir. Bu, şiş gözler için size anında rahatlama imkânı sunar.

Göz Makyajı

Göz çevresini korumak için makyaj koşullarınız çok önemlidir. Kullanılan ürün ve malzemelerin hijyeni, terkip maddelerinin güvenirliği ve sağlıklı olması önemlidir. Alerjik reaksiyonlar, göz çevrenizi olumsuz etkiler.

Ayrıca suda çıkmayan makyaj ürünlerini özel gecelerde, rahat çıkartılabilir ürünleri günlük makyajınızda kullanmak, makyaj temizlemenizin daha hassas bir şekilde yapılmasını sağlar.

Göz Makyaj Temizleyicisi

Cilt bakımında çoğunlukla unutulan ya da atlanan göz makyaj temizleyicisi, göz çevresi bakımınızın ilk adımıdır. Yaşınıza ve cilt tipinize uygun seçmeniz gereken göz makyaj temizleyicisinin yanlış kullanımı veya yüz makyaj temizleyicisi ile göz makyajının temizlenmesi, göz çevresinin fazla kurumasına bağlı olarak erken çizgilere ya da fazla yağlanması ile yağ bezlerinin oluşmasına sebep olur.

Göz Kremi

İçeride nemlendirmenin yanı sıra, göz bölgesini doğrudan nemlendirmeniz gerekir. Yüz kreminizi göz çevrenize kullanmamak, göz çevresini korumak için, göz kremi kullanmak çok önemlidir.

Göz kremi uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli şey doğru şekilde uygulamaktır. Pirinç tanesi boyutunda miktarı yüzük parmağınızla hafifçe göz çukurunun dış yarım ayına yedirin. Göz çevresinde çok fazla krem ​​uygulanırsa şişlik olabilir, çünkü cilt bu bölgede oldukça hassastır.